Skip navigation

Książki wypożyczone przez innego czytelnika (rezerwacja)

Można zamówić także książkę wypożyczoną – znajdującą się na koncie innego czytelnika, czyli ustawić się do niej w kolejce (rezerwacja).  Wypożyczona książka w katalogu figuruje ze statusem Zwrot... W tym celu należy kliknąć Stań w kolejce.

Aby kontynuować zamówienie, należy kliknąć Dalej.

Po kliknięciu Dalej następuje powrót do katalogu – przycisk Stań w kolejce jest nadal aktywny dla innych czytelników (bowiem w kolejce do jednej książki może ustawić się kilka osób). Chcąc sprawdzić, czy książka została zamówiona prawidłowo, czytelnik musi kliknąć Moje konto i Zamówienia.

Zamówiona książka uzyskuje status Zamówione. Typ zamówienia: Rezerwacja oznacza więc, że książka jest wypożyczona, znajduje się na koncie innego czytelnika, a czytelnik stanął do niej w kolejce. Rezerwacja jest ważna 2 miesiące –  po tym okresie zamówienie wygasa i książkę należy ponownie zamówić.

Kiedy książka zostanie oddana, zamawiający otrzyma e-mail z powiadomieniem o terminie odbioru książki, a status książki w jego koncie zmieni się z: Zamówiona na: Do odbioru.

Od tego momentu wybrana książka widnieje w katalogu jako Do odbioru w Wypożyczalni. Czytelnik ma 7 dni na odbiór tej książki. Jeśli jej nie odbierze w terminie, staje się ona automatycznie dostępna lub otrzymuje ją następna osoba z kolejki.

Jeśli kolejny student zechce ustawić się w kolejce do książki ze statusem Do odbioru w Wypożyczalni, musi poczekać, aż książka zostanie odebrana przez poprzednika i jej status zmieni się na Zwrot ...

Uwaga: można zamówić książki pomimo naliczonych kar i przetrzymanych już książek na koncie, ale wypożyczyć je można dopiero po uregulowaniu należności.