Skip navigation

Prolongata (przedłużenie terminu) wypożyczonych książek

Student może prolongować książkę, czyli przedłużyć termin daty jej zwrotu, na okres 1 miesiąca. Limit prolongat: 10.  Student prolonguje książki samodzielnie, na swoim koncie, bez pośrednictwa Wypożyczalni.

Można prolongować książkę wypożyczoną (tzn. gdy nie upłynął termin daty jej zwrotu), jak i przetrzymaną (po terminie zwrotu). Należy jednak pamiętać, że po terminie daty zwrotu jest naliczana kara. Naliczanie kary zostaje wstrzymane po dokonaniu prolongaty książki (student płaci karę za spóźnioną prolongatę) lub z chwilą zwrotu pozycji.

UWAGA: Nie można prolongować książki, gdy:

- inny czytelnik złożył na nią zamówienie, czyli ustawił się do niej w kolejce:

- gdy suma kar na koncie studenta przekroczyła 50 zł.

Prolongaty wykonuje się w zakładce Wypożyczone.

Na poniższym ekranie przedstawione zostały dwie sytuacje:

1. Student nie może prolongować książki (o sygnaturze 106289), ponieważ inny czytelnik złożył na nią zamówienie.  Znika okienko do prolongaty i pojawia się komunikat: Na egzemplarz jest zamówienie.
  2. Student może prolongować wybraną książkę (o sygnaturze 106591). W tym celu klika na pole po lewej stronie. Po niezbędnym zaznaczeniu pozycji, która ma być prolongowana, należy kliknąć Prolonguj.

Po dokonaniu prolongaty pojawił się komunikat: Wyniki prolongowania, informujący o prawidłowo dokonanej prolongacie. Należy zawsze się upewnić, czy taki komunikat się pojawił.

Po kliknięciu Powrót do Mojego konta pojawia się ponownie wykaz wypożyczonych książek studenta. Prolongowana przez studenta książka (o sygnaturze 106591) ma już datę przedłużoną o miesiąc.  Ponadto pokazana jest liczba prolongat tej książki (1 z dopuszczalnych 10) – kolumna pierwsza z prawej.

Uwaga: po lewej stronie pojawia się komunikat: Data ważności nie może być przedłużona – oznacza to, że prolongowana pozycja nie może być ponownie tego samego dnia prolongowana.

UWAGA: Mimo przetrzymanych książek i niezapłaconej kary możesz nadal zamawiać książki, ale odebrać je możesz dopiero po uiszczeniu opłaty (tylko gotówką, w Wypożyczalni BG UMG).