Skip navigation

Wyszukiwanie zaawansowane

Wyszukiwanie zaawansowane można zrealizować na dwa sposoby.

 1. sposób

Wyszukiwanie zaawansowane uruchamiamy klikając link wyszukiwanie zaawansowane ,  który jest umieszczony pod środkowym okienkiem wyszukiwawczym na głównej stronie katalogu.

Ten sposób wyszukiwania umożliwia wpisanie maksymalnie czterech terminów wyszukiwawczych oraz zastosowanie filtrów, dzięki którym możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania do wybranego języka, lokalizacji w bibliotece (wypożyczalnia, czytelnie), typu publikacji i miejsca wydania.

Przykład:

Wyszukamy pozycje według następujących kryteriów:

autor:  Weintrit Adam

hasło przedmiotowe:  mapy elektroniczne

język:  polski i angielski

W wyniku tego wyszukiwania otrzymamy następujące pozycje, uporządkowane według trafności i znajdujące się w bibliotece zarówno w wypożyczalni, jak i w czytelniach (nie korzystaliśmy przy wyszukiwaniu z filtru ”Lokalizacja”, chociaż była taka możliwość):

Otrzymaliśmy 9 tytułów. Możemy je uporządkować inaczej, np.: według daty wydania, zaczynając od najnowszych.

W zależności od potrzeb możemy zawęzić wyniki naszego wyszukiwania. Jeśli np. chcemy skorzystać z powyższych książek w czytelni na Wydziale Nawigacyjnym, to po wyszukaniu tytułów wybieramy:  „UMG Filia na Wydz. Nawigacyjnym” w lewym panelu zatytułowanym „Lokalizacja” i otrzymujemy tytuły, które dostępne są w Czytelni Informacji Naukowej na Wydziale Nawigacyjnym.

Klikając na wybrany tytuł widzimy wykaz egzemplarzy, gdzie podana jest między innymi sygnatura wybranej książki w Czytelni Informacji Naukowej na Wydziale Nawigacyjnym (w czerwonej elipsie):

W analogiczny sposób możemy odnaleźć książki znajdujące się w Czytelni Głównej (zawężając wyniki wyszukiwania do lokalizacji „UMG Czytelnia Główna”).

2. sposób

 Wyszukiwanie zaawansowane możemy zrealizować również w inny sposób, bez korzystania z linku wyszukiwanie zaawansowane. Precyzyjne wyniki można uzyskać przez wpisanie w środkowym okienku na stronie katalogu odpowiedniego zapytania, będącego ciągiem symboli i wyszukiwanych terminów,  a utworzonego zgodnie z poniższymi zasadami.

W tym sposobie wyszukiwania wykorzystuje się słowa kluczowe występujące w indeksowanych polach rekordu bibliograficznego opisującego książkę. Zapytanie wyszukiwawcze buduje się w oparciu o słowa kluczowe wraz z odpowiadającym im kodem kategorii wyszukiwawczej, operatory logiczne Boole’a i nawiasy okrągłe.

 Kategorie wyszukiwania i ich kody:

a:autor

h:nazwa osobowa

i:korporacja

t:tytuł

s:hasło przedmiotowe

f:czasopismo

p:wydawca

k:miejsce publikacji

 

Operatory logiczne służą do połączenia dwóch lub więcej słów kluczowych.

W wyszukiwaniu zaawansowanym stosujemy następujące znaki jako operatory logiczne:

&  - oznacza „i”

+   - oznacza „lub”

-   - oznacza „nie”

W zapytaniu wyszukiwawczym operatory logiczne poprzedzamy i kończymy spacją.

W zapytaniu można również określać sąsiedztwo (bliskość) pomiędzy słowami kluczowymi np.  „&xx”  oznacza maksymalnie dwa słowa między łączonymi terminami;

podobnie  w przykładzie „ t:zadania &4 t:uczelni ” system wyszuka pozycje, w których tytule pomiędzy słowami „zadania” i „uczelni” znajdą się maksymalnie cztery dowolne słowa (czyli w odpowiedzi uzyskamy tytuł szukanej pozycji, np. „Zadania z matematyki dla wyższych uczelni technicznych”).

Nawiasy służą do grupowania zbioru słów kluczowych i operatorów logicznych. Jeśli w zapytaniu zastosujemy nawiasy okrągłe, to system najpierw przetworzy ciąg znaków wewnątrz nawiasów a następnie pozostałe znaki. (Przykład: aby znaleźć książki, w których tytule występuje termin „bajki”, lecz nie napisane przez Stanisława Lema, to można użyć następującego zapytania: „ t:bajki – (a:Lem & a:Stanisław) ”.

Przykłady wyszukiwania zaawansowanego - 2. Sposób

Przykład 1.

Wyszukamy tytuły pozycji, których współautorami są Adam Weintrit  i Przemysław Dziula.

Zapytanie jest następujące:

Po kliknięciu „Szukaj” uzyskujemy poniższe odpowiedzi:

W tym przypadku, przy jedynie trzech tytułach, nie warto zawężać wyników wyszukiwania. Chcąc zobaczyć sygnatury, lokalizacje i statusy poszczególnych egzemplarzy wystarczy kliknąć wybrany tytuł, np.:

lub

lub

Przykład 2.

Wyszukamy tytuły pozycji dotyczących map elektronicznych autorstwa Adama Weintrita.

Zapytanie i wyniki wyszukiwania wyglądają następująco: