Pomiń nawigację

12. Wybrane zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy

Każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, od naszej reakcji na wypadek zależy życie drugiego człowieka.

Warto pamiętać, że u osoby, która nie oddycha, mamy tylko 4 minuty na uratowanie jej mózgu przed nieodwracalnymi zmianami, dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy.

 Zasady wzywania pomocy:

W pierwszej kolejności poproś głośno o pomoc kogoś, kto przechodzi obok lub stoi i przygląda się.

Możesz zająć się poszkodowanym, a druga osoba może zadzwonić na numer ratunkowy. Jeśli jesteś sam, zadzwoń natychmiast, a dyspozytor pomoże kierować Twoimi działaniami. Mów spokojnie i odpowiadaj ściśle na pytania dyspozytora. Powiedz:

CO! Co się stało (np. wypadek drogowy, ilość poszkodowanych, ich stan).

GDZIE! (adres, nr drogi, charakterystyczne punkty).

KTO! Kto zgłasza wezwanie pomocy - numer telefonu i dane osobowe.

PAMIĘTAJ! NIE ODKŁADAJ PIERWSZY SŁUCHAWKI!

DYSPOZYTOR ZAWSZE ODKŁADA SŁUCHAWKĘ PIERWSZY

 Podstawowe zabiegi ratujące życie

  1. Sprawdź, czy poszkodowany i TY jesteście bezpieczni.
  2. Sprawdź reakcję poszkodowanego - potrząśnij delikatnie za ramię i głośno zapytaj: "Słyszysz mnie, czy wszystko w porządku?"
  3. Jeżeli reaguje: zostaw poszkodowanego w pozycji w jakiej go zastałeś, pod warunkiem, że nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo, dowiedz się jak najwięcej (od poszkodowanego lub świadków) na temat zdarzenia i wezwij pomoc, regularnie oceniaj jego stan.
  4. Jeżeli nie reaguje: głośno zawołaj o pomoc, odwrócić poszkodowanego na plecy, po czym udrożnij drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.
  5. Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem oceń, czy występuje prawidłowy oddech. Szukaj oznak życia takich jak szmery oddechowe, staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim pliczku.

W pierwszych minutach po zatrzymaniu pracy serca (zatrzymaniu krążenia) poszkodowany może słabo oddychać lub wykorzystywać głośne, niejednoznaczne, pojedyncze westchnięcia. Nie należy ich mylić z prawidłowym oddychaniem. Na ocenę wzrokiem, słuchem i dotykiem przeznacz nie więcej niż 10 sekund.

5. Jeżeli oddech jest prawidłowy ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wyślij kogoś (np. innego świadka zdarzenia) lub sam udaj się po pomoc (wezwij pogotowie).

Jeżeli jesteś sam, zostaw poszkodowanego i sam udaj się wezwać służby ratunkowe, pamiętaj - aby stale kontrolować czynności życiowe poszkodowanego (oddech) oraz chronić go przed utratą ciepła. Sprawdzaj oddech co minutę do czasu przybycia pomocy.

Jeżeli poszkodowany oddycha, należy wezwać pomoc i oczekując na pogotowie, ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej, sprawdzając oddech co minutę, a co 30 minut odwracając na drugi bok. Jeśli nie oddycha, wymaganą procedurą jest RKO.


 RKO (RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODECHOWA)

Przy RKO należy zacząć od 30 uciśnięć klatki piersiowej i zrobieniu 2 wdechów. Czynności te należy powtarzać do momentu odzyskania oddechu przez ofiarę lub przyjazdu pogotowia. Istnieją okoliczności, w których ratownik może przerwać resuscytację, np. jest wyczerpany lub zaistniało zagrożenie jego bezpieczeństwa. Ratownik może także poprosić inną osobę o zastępstwo.

Uciśnięcia: należy wykonywać je na środku klatki piersiowej, używając ciężaru własnego ciała. Dłonie powinny być splecione, łokcie zablokowane. 30 uciśnięć należy wykonać na głębokość około 5-6 cm (u dorosłego człowieka), z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę.

 

UŻYCIE AED

Postępowanie:

1. Sprawdź, czy Ty oraz poszkodowany i pozostali świadkowie zdarzenia jesteście bezpieczni

2. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo, poproś kogoś przyniesienie AED i wezwanie służb ratowniczych

3. Rozpocznij resuscytację zgodnie z wytycznymi podstawowych zabiegów ratujących życie

4. Gdy tylko pojawi się defibrylator - włącz go i podłącz elektrody. Gdy jest więcej niż jeden ratownik, resuscytacja powinna być prowadzona do chwili zakończenia tych działań. Postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi/wizualnymi. Upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego w chwili prowadzenia analizy rytmu przez AED.

a)    jeżeli wyładowanie jest wskazane: upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego. Naciśnij przycisk defibrylacji zgodnie z poleceniem (automatyczne AED samoistnie wykonuje wyładowanie). Postępuj zgodnie z dalszymi poleceniami głosowymi i wizualnymi.

b)   jeżeli wyładowanie nie jest zalecane: niezwłocznie podejmij resuscytację, używając sekwencji 30 uciśnięć do 2 wdechów ratowniczych. Kontynuuj postępowanie zgodnie z poleceniami głosowymi/wizualnymi.

5. Kontynuuj postępowanie zgodnie z poleceniami AED do chwili, gdy:

a)    przybędą wykwalifikowane służby medyczne i przejmą akcję ratowniczą

b)   poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać lub ulegniesz wyczerpaniu.

 

ZRANIENIA

Postępowanie:

W przypadku rany zanieczyszczonej spłukać obficie wodą, a okolice oczyścić jałowym gazikiem.
Następnie miejsce zranione przykryć wyjałowioną gazą.
Opatrunek umocować w zależności od wielkości przylepcem lub bandażem.
W przypadku rozległego lub zanieczyszczonego zranienia poszkodowanego skierować do lekarza.
Uwaga: Nie kłaść bezpośrednio na ranę waty ani ligniny.

KRWAWIENIE Z NOSA

Postępowanie:

Najprostsze działanie polega na pochyleniu głowy do przodu przez chorego i ułożeniu zimnego okładu na szyi. W sytuacji, gdy krwawienie jest silne i nie ustępuje samoistnie, należy zacisnąć skrzydełka nosa i przytrzymać przez jakiś czas.

Należy pamiętać o pozycji lekko pochylonej do przodu, zapobiegającej spływaniu krwi do Żołądka. Jeżeli pomimo tych działań krwawienie z nosa utrzymuje się, należy założyć tamponadę - wykonywaną w szpitalu lub ambulatorium przez uprawniony personel.

  • pozycja siedząca
  • głowa pochylona do przodu
  • oczyszczamy nos
  • uciskamy skrzydełka nosa
  • zakładamy zimny okład na kark.

 

KRWOTOKI ZEWNĘTRZNE

Objawy: Szybki i obfity wylew krwi z uszkodzonego naczynia.

Postępowanie:

  1. W przypadku krwotoku tętniczego kończyn, upływ krwi doraźnie tamować poprzez ucisk miejscowy na uszkodzone naczynie.
  2. Po uniesieniu zranionej kończyny do góry palcami, kciukiem lub pięścią powyżej miejsca zranienia powodować ucisk.
  3. Następnie na  miejsce krwawienia położyć opatrunek ze złożonej kilkakrotnie jałowej gazy i mocno zabandażować.  Konieczna jest fachowa pomoc medyczna.

Uwaga: Przy krwotoku wewnętrznym - jak najszybciej zapewnić choremu pomoc medyczną.

 

ZWICHNIĘCIA

Objawy: Przemieszczenie się kości w obrębie stawu wraz z uszkodzeniem torebki stawowej i wiązadeł – występuje ostry ból, zniekształcenie stawu, zniesienie lub ograniczenie ruchu.

Postępowanie: Przyłożyć zimny okład na zwichnięty staw (np. lód), unieruchomić dwie sąsiadujące ze stawem kości. Przekazać chorego do lekarza.

ZŁAMANIA KOŃCZYN – UPADEK Z WYSOKOŚCI

Objawy złamania: silny ból w miejscu złamania, ograniczenie lub niemożność poruszania kończyną, deformacja kończyny, obrzęk.

Postępowanie: Unieruchomić złamaną kończynę przez usztywnienie dwóch sąsiednich stawów np. przy pomocy deszczułek, bandaża lub chusty. W przypadku złamania otwartego założyć jałowy opatrunek. Zapewnić niezbędną fachową pomoc medyczną.

ZŁAMANIA ŻEBER

Objawy: ból podczas głębokich oddechów, widoczna duszność, bolesność przy dotyku w miejscu złamania.

Postępowanie: Okolice złamanych żeber podczas głębokiego wydechu opasać bandażem elastycznym, ręcznikiem, prześcieradłem itp; Wezwać fachową pomoc medyczną.

PORAŻENIA PRĄDEM ELEKTRYCZNYM

Objawy: miejscowe bóle, skurcze mięśni, oparzenia skóry, a także zwichnięcia, złamania, ogólne porażenia ośrodków nerwowych, zatrzymanie krążenia i oddychania, utrata przytomności.

Postępowanie:

  1. Uwolnić poszkodowanego spod działania prądu przez wyłączenie napięcia, przecięcie przewodów lub odciągnięcie porażonego w sposób bezpieczny dla ratującego.
  2. Wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli porażony jest przytomny, ułożyć go wygodnie, zapewnić spokój, okryć. Jeżeli porażony jest nieprzytomny, ale ma zachowany oddech i krążenie położyć go wygodnie w pozycji bocznej ustalonej. odchylając maksymalnie głowę do tyłu (język nie może blokować krtani), niezwłocznie wezwać pogotowie.
  3. Jeżeli porażony znajduje się w stanie śmierci pozornej przystąpić niezwłocznie do wykonywania zabiegu sztucznego oddychania (najlepiej metodą usta-usta) oraz zewnętrznego masażu serca. Zabiegi te wykonuje się aż do przybycia lekarza, względnie do momentu odzyskania świadomości przez porażonego.

OMDLENIE

Objawy: zawroty głowy, bladość skóry, ogólne osłabienie, utrata przytomności, zwolnienie tętna.

Postępowanie:

  1. Chorego ułożyć z lekko uniesionymi kolanami, głowa powinna być umieszczona niżej.
  2. Zapewnić dopływ świeżego powietrza, rozluźnić ubranie, twarz spryskać zimną wodą. Po odzyskaniu przytomności choremu należy podać płyn do picia.

DRGAWKI

Postępowanie:

Drgawkami nazywamy reakcje układu nerwowego wywołane różnymi czynnikami. Drgawkom często towarzyszy utrata świadomości. Do najczęstszych przyczyn drgawek zalicza się: padaczkę, urazy czaszkowo - mózgowe, zatrucia, niedotlenienie, długotrwały brak snu, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, abstynencję alkoholową i lekową, odstawienie używek oraz wysoką temperaturę (najczęściej u dzieci). Postępowanie z chorym, u którego pojawił się incydent drgawkowy, sprowadza się przede wszystkim do ograniczenia dalszych obrażeń ciała, jakie mogłyby wystąpić. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć chorego przed upadkiem i jakimkolwiek urazem. Następnie należy zadbać o drożność dróg oddechowych chorego i zabezpieczenie jego głowy (najprościej poprzez umieszczenie głowy chorego pomiędzy swoimi udami klęcząc za nim). Nie wolno umieszczać choremu Żadnych przedmiotów w jamie ustnej, ponieważ grozi to połknięciem. Nie powinno się mocno krępować ciała chorego w czasie trwania incydentu drgawkowego. Bezpośrednio po zakończeniu drgawek należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej i kontrolować podstawowe parametry Życiowe. Należy obserwować chorego i w razie ponownego wystąpienia napadu drgawkowego należy niezwłocznie ułożyć go na plecach i zabezpieczyć głowę. Każdorazowo fakt wystąpienia napadu drgawkowego powinien zakończyć się wezwaniem zespołu ratunkowego.

RESUSCYTACJA DZIECI

Wytyczne zalecają, aby natychmiast po utracie przytomności u dziecka wezwać pomoc. Częstą obawą wśród świadków zdarzenia jest pogląd, że wyrządzi się dziecku krzywdę. Udowodniono, że uciskanie kratki piersiowej jest korzystniejsze niż nierobienie niczego. Obecnie w zakresie pierwszej pomocy dotyczącej zatrzymania krążenia nie stosuje się sztywnej granicy dziecko - dorosły, określonej wiekiem. Za dziecko uważa się poszkodowanego, u którego nie ma widocznych cech pokwitania. Jedynie pomiędzy dzieckiem, a niemowlęciem (do I roku) występuje różnica dotycząca techniki uciskania klatki piersiowej. U dziecka masujemy jedną ręką, u niemowlęcia - dwoma palcami.