6. Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń

Przed przystąpieniem do pracy każda osoba musi być zapoznana z obsługą maszyny, zgodnie z instrukcją.

WARUNKI DOPUSZCZENIA STUDENTA DO PRACY Z MASZYNAMI:

1. Przejście odpowiedniego instruktażu zawodowego oraz instruktażu stanowiskowego, zapoznanie się z instrukcją obsługi maszyny, przeszkolenie w dziedzinie bhp i ppoż;
  2. Wyposażenie w odzież roboczą przewidzianą dla danego stanowiska w zakładowej tabeli norm odzieży roboczej,
  3. Wyposażenie w niezbędne środki ochrony osobistej - odzież roboczą, ochronę słuchu oraz oczu – decyzję podejmuje prowadzący zajęcia.

ZASADY I SPOSOBY BEZPIECZNEGO WYKONYWANIA PRACY -  NIE WOLNO:

1. Zdejmować osłon i obudowy,
  2. Wykonywać przy maszynie żadnych manipulacji i napraw w czasie pracy,
  3. Wykonywać przy maszynie żadnych manipulacji i napraw przed odłączeniem od prądu.

NAKAZUJE SIĘ:

1. Prawidłowo ustawić maszynę,
  2. Stosować się do instrukcji obsługi maszyny dostarczonej przez producenta,
  3. Utrzymywać w porządku miejsce pracy,
  4. Używać wymagane ochrony osobiste.

CZYNNOŚCI PO ZAKOŃCZENIU PRACY:

1. Wyłączyć maszynę, uprzątnąć stanowisko pracy.

ZASADY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH AWARYJNYCH:

1. O wadach lub uszkodzeniach maszyny należy niezwłocznie zawiadomić przełożonego,
  2. Maszyny, których uszkodzenie stwierdzono w czasie pracy, powinny być niezwłocznie zatrzymane, odłączone od zasilania i odpowiednio oznakowane tablicą ostrzegawczą "Uwaga naprawa - nie uruchamiać",
  3. Bezwzględnie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym,
  4. Każdy zaistniały wypadek przy pracy zgłaszać swojemu przełożonemu, a stanowisko pracy pozostawić w takim stanie, w jakim nastąpił wypadek.

Student ma prawo w razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika lub gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom - powstrzymać się od wykonywanej pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie prowadzącego zajęcia.