7. Zasady bezpiecznej nauki z czynnikami stwarzającymi szczególne zagrożenie dla zdrowia

Zasady bezpiecznej nauki z czynnikami stwarzającymi szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia, np. niebezpiecznymi substancjami i mieszaninami chemicznymi, szkodliwymi czynnikami biologicznymi oraz z czynnikami fizycznymi (w tym środki ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz pomiary środowiska pracy, ciąża)

ZAGROŻENIA BIOLOGICZNE

Szkodliwe czynniki zagrożeń biologicznych w środowisku pracy, określane także jako „biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego”, „zagrożenia biologiczne w środowisku pracy”, „biologiczne szkodliwości zawodowe” są to takie mikro- i makroorganizmy oraz takie struktury i substancje wytwarzane przez te organizmy, które występując w środowisku pracy wywierają szkodliwy wpływ na organizm ludzki i mogą być przyczyną chorób pochodzenia zawodowego.

Zagrożenie biologiczne występuje podczas dokonywania posiewów roślin i odczytów podczas przygotowania do zająć laboratoryjnych:

• Enterococcus spp.
  • Escherichia coli.
  • Salmonella enteritidis, typhimuruim;
  • Staphylococcus aureus;
  • Canadia albicans

SUBSTANCJE CHEMICZNE I ICH MIESZANINY

Oznakowanie substancji chemicznych i ich mieszanin:

Informacje o zagrożeniach związanych z chemikaliami przekazuje się za pośrednictwem standardowych ostrzeżeń i piktogramów umieszczanych na etykietach oraz kart charakterystyki. Nowe opatrzone czerwoną ramką piktogramy stopniowo zastępują dobrze znane pomarańczowe symbole zagrożenia.

Ważne: wszystkie, znajdujące się na danym stanowisku pracy opakowania (pojemniki, butelki itp.) muszą być oznakowane w celu identyfikacji ich zawartości.

Podczas zajęć w laboratorium, warsztacie, pracowni, pamiętaj o:

• Zakazie spożywania i picia.
  • Skorzystaniu z płuczki do oczu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Jeżeli podczas procesów pracy wystąpiło niebezpieczeństwo oblania się środkami żrącymi lub zapalenia odzieży, skorzystaj z natrysków ratunkowych (o ile są dostępne na obiekcie).

Prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych.

Dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią ZAKAZANE są:

1. Prace w narażeniu na działanie substancji i mieszanin spełniających kryteria  wskazujących na rodzaj zagrożenia:
    1. działanie mutagenne na komórki rozrodcze, kategoria 1A, 1B lub 2 (H340, H341),
    2. rakotwórczość, kategoria 1A, 1B lub 2 (H350, H350i, H351),
    3. działanie szkodliwe na rozrodczość, kategoria 1A, 1B lub 2 albo dodatkowa kategoria szkodliwego wpływu na laktację lub szkodliwego oddziaływania na dzieci karmione piersią (H360, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df, H361, H 361d, H361fd, H362),
    4. działanie toksyczne na narządy docelowe - narażenie jednorazowe, kategoria 1 lub 2 (H370, H371) - niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy.
  2. Prace w narażeniu na niżej wymienione substancje chemiczne niezależnie od ich stężenia w środowisku pracy:
    1. czynniki chemiczne o znanym i niebezpiecznym wchłanianiu przez skórę,
    2. leki cytostatyczne,
    3. mangan,
    4. syntetyczne estrogeny i progesterony,
    5. tlenek węgla,
    6. ołów i jego związki organiczne i nieorganiczne,
    7. rtęć i jej związki organiczne i nieorganiczne.