Pomiń nawigację

5. Wypadki w trakcie zajęć zorganizowanych przez uczelnię

Wypadek studenta lub doktoranta – jest to zdarzenie:

  1. nagłe,
  2. wywołane przyczyną zewnętrzną,
  3. powodujące uraz lub śmierć,
  4. które nastąpiło w czasie zajęć organizowanych w Uczelni w związku z realizacją toku studiów albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki.

 Ze względu na skutki rozróżnia się wypadki przy pracy (podczas zajęć):

  1. śmiertelne (jest to wypadek, w wyniku, którego nastąpiła śmierć osoby poszkodowanej w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku)
  2. ciężkie (jest to wypadek, w wyniku, którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, utrata wzroku, słuchu lub zdolności rozrodczych, albo rozstrój zdrowia naruszający podstawowe funkcje organizmu, a także nieuleczalna choroba, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie lub istotne oszpecenie lub zniekształcenie ciała)
  3. zbiorowe (jest to wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia wypadkowego uległy co najmniej dwie osoby).
  1. Student, uczestnik studiów doktoranckich, doktorant lub uczestnik studiów podyplomowych i innych form kształcenia, który uległ wypadkowi lub świadkowie zdarzenia, informują niezwłocznie o zdarzeniu prowadzącego zajęcia. Jeżeli zdarzenie miało miejsce na terenie jednostki organizacyjnej, w przerwach między zajęciami, należy w miarę możliwości niezwłocznie poinformować dziekanat.
  2. Osoba prowadząca zajęcia lub pracownik dziekanatu, który otrzymał informacje o zdarzeniu, jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej i zabezpieczenia miejsca zdarzenia, a także informowania o zaistniałym zdarzeniu Zespół ds. BHP i P.POŻ.
  3. Okoliczności i przyczyny wypadku studenta, uczestnika studiów doktoranckich, doktoranta lub uczestnika studiów podyplomowych i innych form kształcenia, ustala Zespół Powypadkowy UMG.
  4. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, Zespół Powypadkowy sporządza nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania informacji o wypadku – protokół powypadkowy, zgodnie z wymogami prawa w tym zakresie.
  5. Zespół Powypadkowy zobowiązany jest do zapoznania studenta, uczestnika studiów doktoranckich, doktoranta lub uczestnika studiów podyplomowych i innych form kształcenia z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem.
  6. Sporządzony protokół powypadkowy, Zespół ds. BHP i P.POŻ. niezwłocznie doręcza poszkodowanemu, a w razie wypadku śmiertelnego – upoważnionym członkom rodziny zmarłego.
  7. Studentowi, który w wyniku wypadku stał się niezdolny do pracy, przysługują świadczenia określone w ustawie o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.
  8. Sporządzony protokół powypadkowy jest podstawą ubiegania się przez poszkodowanego doktoranta o świadczenia wynikające z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

 ŚWIADCZENIA W ZWIĄZKU Z WYPADKIEM NIE PRZYSŁUGUJĄ, GDY:

  1. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków, było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
  2. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.